Online biztonság és a magánszféra védelme

2016. április 28. 23:09 - ricco79

Hogyan védd az email fiókodat - Hat tipp

 

Az email fiók a legfontosabb hozzáférés a személyes életedbe, ami sajnos azt is jelenti hogy nagyon értékes célpontja a kiberbűnözőknek. Hogy miért? Azért, hogy a te identitásodat használja fel a saját céljaira, magyarán akármit tesz, az úgy fog tűnni mindenhol mintha te csináltad volna.

Gondolj csak bele, az éjszaka közepén a legkedvesebb álmodból vernek fel a zsaruk azzal, hogy téged gyanúsítanak ilyen meg olyan kiber bűncselekménnyel. (Jó, ez elég durva példa a következményekre, de nem elképzelhetetlen)

Szóval mit lehet tenni ennek elkerülése érdekében? Íme néhány tipp:

  • Használj erős jelszavakat: Mivel mindenhová az email címedet használod bejelentkezésre (vagy legalábbis az esetek 98 százalékában), ez nem igazán privát információ. Ebben az esetben az egyetlen védelmet a fiókodhoz a jelszó jelenti. Használj erős jelszót, ami legalább 16 karakter hosszú, tartalmaz kis- és nagybetűket, számokat és speciális karaktereket (a jelszóhasználatról tervezek írni egy másik posztot, az megér egy külön misét)

  • Óvatosan a nyilvános számítógépekkel. Amennyiben használsz ilyet, az a minimum hogy privát módban használod, ami kevesebb nyomot hagy (és a közhiedelemmel ellentétben nem tesz láthatatlanná az interneten).  Ha végeztél, duplán ellenőrizd le, hogy tényleg kijelenteztél-e a fiókodból
  • Védd az email címedet. Az igaz, hogy mindenhova azt használod bejelentkezésre, de az nem azt jelenti hogy az egész világ tudomására kell hozni. Ne írd be az emailcímedet kommentekbe vagy blog posztokba vagy bármilyen szociális média oldalra. Spammerek folyamatosan fésülik az ilyen oldalakat új áldozatokra vadászva.
  • Zárd le. Ha elmész a számítógépedtől, zárold a gépet vagy legalábbis lépj ki az email kliensedből. Nemcsak a viccesebb kedvű kollégáidnak teszed könnyebbé a dolgát, hanem egy esetlegesen ártó szándékkal közeledő egyénnek is.
  • Ne hagyd magad átverni. Épp most kaptál egy emailt a szolgáltatódtól egy rendszerfeltörésről egy hivatkozással hogy megváltoztasd a jelszavad. Mit teszel? Rákattintasz a linkre? Inkább ne. Több mint valószínű, hogy átverés, pontosan arra tervezték hogy a gyanútlan felhasználótól begyűjtsék a belépési információkat. Ha bármilyen kétséged van, lépj rá az emailszolgáltatód honlapjára, ha bármi ilyesmi történt, úgyis lesz róla infó.
  • Használj titkosítást: előfordul, hogy alkalomadtán érzékeny információt kell elküldened emailben. Annak érdekében hogy az adatok biztonságban legyenek, használd a szövegszerkesztőd beépített titkosító algoritmusát, vagy pedig csomagold be a küldendő dokumentumot egy titkosított .zip fájlba. A jelszót ezután megoszthatod egy másik módon a fogadó féllel (például sms-ben). Ha gyakran kell ilyen dokumentumod küldened, használj ingyenes email titkosítást, mint például PrivateSky , Enlocked vagy ProtonMail.

Túl soknak vagy túlságosan problémásnak érzed ezeket a tanácsokat? Az mennyire problémás lesz majd amikor egyik reggel belépve a fiókodba azt látod majd, hogy valaki a te fiókodból elküldött néhány ezer emailt potencianövelőt reklámozva. Egy kis erőfeszítés most és ki tudja mekkora bajt előzhet meg később.

Címkék: Elmagyarázom
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cyberszamuraj.blog.hu/api/trackback/id/tr438381662

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Online biztonság és a magánszféra védelme
süti beállítások módosítása